Czy istnieje motywacja poza pieniądzem w pracy?

Czy istnieje motywacja poza pieniądzem w pracy?

24 czerwca 2022 Wyłączono przez Kamil

Większość ludzi spędza w pracy ponad 30% całego życia, a w niektórych przypadkach w granicach połowy. Zostaje jeszcze sen i zwykły relaks. Można zatem powiedzieć, że praca stanowi fundament rzeczywistości, a wykonywana z wybitnie wysoką motywacją staje się wręcz kluczem do pozytywnej zmiany. Pracowników motywują oczywiście pieniądze, bo bez dobrych zarobków nie ma nawet mowy o utrzymaniu, czy realizacji podstawowych celów. Z drugiej strony środowisko robocze właściwie zorganizowane motywuje nie tylko pieniędzmi. Czy zatem pozapłacowe czynniki motywacyjne mogą pomóc przedsiębiorstwom w lepszym zarządzaniu kadrą? Poniżej kilka praktycznych informacji.

Dlaczego warto motywować pracowników nie tylko pieniędzmi?

Dobra wypłata to nie wszystko, a pokazują to kolejne pokolenia wchodzące na rynek pracy. Coraz więcej młodych ludzi docenia luźniejszą atmosferę kontaktu z przełożonymi, elastyczne godziny zatrudnienia, rozliczenia zadaniowe. Nawet w poważnej dyskusji politycznej, międzynarodowej pojawił się temat skrócenia tygodnia pracy, albo zmiany dotychczasowego paradygmatu 40 godzin tygodniowo w pracy. Niektórzy pracownicy wolą wykonywać zadania, często szybko i wydajnie, a później mieć więcej czasu wolnego. To sami pracownicy powinni kształtować środowisko pracy, a mądra kadra po prostu na to pozwala. Pozapłacowe czynniki motywacyjne to też naturalnie reputacja przedsiębiorstwa, zrealizowane dotychczas projekty i przyszłe wizje, długoterminowe cele. Pasjonatów ściąga się z rynku pracy nie tylko pieniędzmi, ale przede wszystkim ciekawymi zadaniami do realizacji, rozwijającymi nie tylko organizację, ale kadry. Jeżeli firma nie posiada możliwości awansu, albo bardziej indywidualnego podejścia do pracownika też traci, bo jednostki kreatywne odnajdują się tylko w kontakcie jeden na jeden. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie Wellbeingpolska.pl.

Jakie wyzwania stoją przed firmami w zakresie motywowania?

Pozapłacowe czynniki motywacyjne to tak naprawdę jeden z najważniejszych czynników sukcesu każdej działalności gospodarczej, nawet wykonywanej samodzielnie.