Czy team building jest faktycznie skuteczny?

Czy team building jest faktycznie skuteczny?

23 grudnia 2020 Wyłączono przez Kamil

Nie można ukrywać, że team building to dość nowa branża, która nadal bardzo prężnie się rozwija. Nie każdy pracodawca w pełni zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest współpraca w obrębie poszczególnych zespołów. Okazuje się, że ogólna integracja działu ma o wiele większe znaczenie niż indywidualna wydajność, dlatego warto jest podjąć stosowne kroki, aby przysposobić swoją kadrę do pracy drużynowej. W tym celu często wykorzystuje się wspomniany team building, lecz czy faktycznie jest to najskuteczniejsza z dostępnych metod?

Co warto wiedzieć o team buildingu?

Ogólne wytyczne i założenia team buildingu są dość proste. Ma on na celu lepsze zgranie kadry, zapewnienie im okazji do zaznajomienia się (nie tylko na tle zawodowym, ale także osobistym), poznania swoich silnych i słabych stron, a także rozwiązania ewentualnych konfliktów, które mogły zrodzić się podczas pracy. Brzmi to dość prosto, lecz tak naprawdę za team buildingiem skrywa się grono fachowców, którzy doskonale wiedzą, jak osiągnąć pożądane efekty i zachęcić uczestników do większego zaangażowania się.

Jakie rezultaty powinien przynieść team building?

Prawidłowo zorganizowany team building jest bez wątpienia wart poświęconego mu czasu i energii, lecz należy się do niego dobrze przyłożyć, aby przyniósł oczekiwane efekty. Chociaż zabawa jest istotnym elementem całego przedsięwzięcia, musi ona skupiać się na zachęcaniu do współpracy oraz interakcji, praktycznie uniemożliwiając uczestnikom działanie na własną rękę. Najważniejsze są tu zdolności komunikacji oraz szybkiego podziału na role, które często stanowią myśl przewodnią tego typu zajęć.