Jak poprawić jakość widzenia w średnim wieku?

Jak poprawić jakość widzenia w średnim wieku?

23 grudnia 2020 Wyłączono przez Kamil

W okolicach pięćdziesiątego roku życia nawet osoby, które mogły się przez całe życie chwalić doskonałym wzrokiem, zaczynają narzekać na coraz gorszą jakość widzenia. W szczególności dotyczy to widzenia przedmiotów znajdujących się blisko. Pierwsze sygnały można dostrzec próbując czytać książkę, czy nawet ulotkę z niewielkiej odległości. Jeśli litery są niewyraźne i oczy męczą się, zapewne świadczy to o tym, że pojawia się dalekowzroczność. Problem ten dotyczy bardzo wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na szczęście nie jest to wyrok, a jakość życia można podnieść na kilka różnych sposobów.

Pierwszy krok – wizyta u specjalisty

Tylko lekarz jest w stanie faktycznie potwierdzić wadę wzroku i określić jej poziom. Recepta od niego jest niezbędna, aby wykupić okulary korekcyjne. Wiele osób popełnia błąd i kupują takie okulary w supermarketach, nie dopasowując ich parametrów. Poza samą dalekowzrocznością mogą przecież występować inne problemy, jak astygmatyzm, dlatego optymalne dopasowanie okularów jest kluczem do sukcesu. Przy okazji lekarz zbada oko i sprawdzi, w jakim jest stanie. Kiedy już nosimy okulary związane z krótkowzrocznością, lekarz będzie w stanie dopasować szkła progresywne, dzięki którym niweluje się wrażenia związane zarówno z jedną, jak i z drugą z nich.

Czy dalekowzroczność jest wyrokiem na zawsze?

Niestety, jeśli wystąpi już taka wada, trzeba się pogodzić z tym, że pozostanie z nami do końca życia. Jedynym sposobem na jej eliminację jest korekcja laserowa wzroku, która jest zabiegiem inwazyjnym i nie każdy pacjent może się jej poddać. W przypadku osób, którym okulary przeszkadzają w codziennych czynnościach, doskonałym rozwiązaniem są szkła kontaktowe, ponieważ można w nich bez problemu uprawiać wszelkie sporty i wykonywa codzienne czynności. Dobre szkła eliminują wadę wzroku i bardzo poprawiają komfort życia z dalekowzrocznością, ale te także powinny zostać dopasowane przez specjalistę. Najlepszą opcją są soczewki kontaktowe jednodniowe, ponieważ są bardzo higieniczne – nigdy nie korzysta się z jednej pary po raz drugi.