Zarządzanie nieruchomościami- z czym to się je?

Zarządzanie nieruchomościami- z czym to się je?

23 września 2020 Wyłączono przez Kamil

Nie każdy może być zarządcą budynków.

Nie dla każdego będzie to oczywiste, ale zarządzanie nieruchomościami podlega ścisłym wytycznym ustawowym. Taka działalność należy do zawodów regulowanych, czyli takich, których wykonywanie wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale i uprawnień. W tym przypadku odpowiedniej licencji. By ją zdobyć trzeba mieć wyższe wykształcenie, skończyć specjalistyczne studia podyplomowe i odbyć odpowiednią praktykę. Jeszcze kilka lat wymagany był też zdany egzamin, ale ten obowiązek zniesiono.

Czym jest zarządzanie nieruchomościami?

Zarządzanie nieruchomościami to bardzo szerokie pojęcie. Polega na kompleksowej opiece nad daną powierzoną nieruchomością, którą może być zarówno niewielki budynek mieszkalny, jak i wielki biurowiec. W ramach zarządzania daną nieruchomością wykonuje się wszelkie czynności, pozwalające utrzymać obiekt w niepogorszonym stanie. W zakres obowiązków wchodzi nie tylko bieżące administrowanie budynkiem, ale także dbałość o kwestie finansowe, czy remonty. W uzasadnionych przypadkach zarządcy decydują również o inwestycjach w rozbudowę nieruchomości.

Jakie ustawy wyznaczają zasady zarządzania nieruchomościami?

Zarządca nieruchomości działają na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami, w której zawarto podstawowe wytyczne dotyczące prowadzenia tego typu działalności. Osoby wykonujące ten zawód są też zobowiązane do przestrzegania standardów zawodowych, czyli szczegółowych zasad wykonywania zawodu, które określane są przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami.